Szacunkowe koszty wybudowania domu można wyliczyć już podczas wykonywania projektu. Na tym etapie można również najwięcej zaoszczędzić - wszystko zależy od wybranego przez nas modelu, dlatego architektowi na samym początku należy wspomnieć, że w pierwszej kolejności zależy nam na cenie.
Koszty zależą przede wszystkim od bryły. Porównując dwa domy o takim samym metrażu, o wiele tańszy w budowie będzie ten na planie kwadratu lub prostokąta, niż na przykład krzyża lub litery H. Ściany i dach mają fizycznie mniejszą powierzchnię, zużywa się więc mniej materiałów na ich postawienie. Podobnie, utrzymanie ciepła w domu o zwartej budowie jest prostsze - straty energii powstają na załamaniach konstrukcji oraz są wprost proporcjonalne do powierzchni przegród zewnętrznych. Rozważając rodzaj dachu, bądźmy świadomi, że najtańsze są dwuspadowe o kącie nachylenia około 30-45 stopni. Dodatkowo, zrezygnujmy z piwnicy i garażu wolnostojącego. O wiele tańszym rozwiązaniem jest przeznaczenie jednego pomieszczenia na spiżarnię, a miejsce na samochód można ulokować wewnątrz budynku. Wydamy mniej, zarówno na budowę, jak i późniejsze ogrzewanie.
Nie należy jednak oszczędzać na rodzaju materiałów budowlanych. Kupno tych droższych, od bardziej sprawdzonych i rzetelnych producentów da nam gwarancję bezpiecznej konstrukcji i długich lat bezawaryjnego użytkowania. Można również zastanowić się nad budową domu energooszczędnego, gdzie koszt wzniesienia takiego budynku jest o wiele droższy, jednak różnica bardzo szybko się zwróci w postaci oszczędności za ogrzewanie.
Podsumowując, najbardziej optymalny jest dom parterowy z poddaszem użytkowym, przykryty dwuspadowym dachem o kącie nachylenia 45 stopni - bez piwnicy i garażu poza główną bryłą budynku. Pamiętajmy również, że jeśli nie znajdziemy odpowiadającego nam projektu, istnieje możliwość, że nawet kilkaset złotych zaoszczędzimy wykonując nowy, indywidualny, niż przeprowadzając adaptację projektu znalezionego w pierwszym biurze projektowym.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułProjekt od architekta
Następny artykułTradycyjnie w parterze