Cechą charakterystyczną domów parterowych typu bungalow jest połączenie strefy mieszkalnej z ogrodem. Są zaprojektowane na planie krzyża lub liter L i T. Daje to możliwość stworzenia dużego, reprezentatywnego ogrodu, który w cieplejsze dni może stać się dodatkowym pomieszczeniem wypoczynkowym.
Domy parterowe są wygodne pod względem braku konieczności pokonywania schodów, by przemieścić się z pokoju do pokoju. Tego typu budynki cenione są przez osoby starsze i niepełnosprawne lub rodziny z małymi dziećmi. Jeśli nasz dom jest rozłożysty, łatwo dokonać odpowiedniego podziału stref pod względem przeznaczenia czy pory dnia, w którym jest użytkowana. Zarządzanie oświetleniem w pomieszczeniach, które mają więcej niż jedną ścianę zewnętrzną jest ułatwione. Można pozwolić sobie na dużą liczbę okien, a nawet wykonanie oszklonej przegrody. Przy odpowiednim ulokowaniu pokojów można zapewnić do nich dostęp światła przez cały dzień. W domach bungalow często projektuje się również ganki, uskoki i tarasy. Warto zadbać, by cała elewacja i elementy zewnętrzne były wykonane starannie i reprezentacyjnie, gdyż stanowią wizytówkę domu. Ich powierzchnia jest większa niż w standardowych projektach. W domach parterowych dach powinien mieć niewielki kąt nachylenia, ze względu na brak użytkowego poddasza. Możemy natomiast wybrać praktycznie dowolny jego kształt - od płaskiego do wielospadowego. Jeśli zdecydujemy się na pominięcie stropów, można oświetlić pomieszczenia od góry. O wiele łatwiej również wybrać powierzchnię na garaż. Niestety, w większości przypadków domy parterowe typu bungalow są drogie w utrzymaniu pod względem zużycia energii. Coś za coś.
Największym atutem tego typu budynków jest możliwość zaprojektowania tarasu oraz rozległego ogrodu. Przy odpowiednim planie domu można zdecydować się na drzwi tarasowe w praktycznie każdym pomieszczeniu. Bardzo efektownie wygląda budynek w kształcie litery C, gdzie ogród znajduje się wewnątrz niej. Może nawet pomyśleć o stawie lub basenie?